An elevator ascends to the top of a building. 200 meters, with a maximum speed o
ID: 582212 • Letter: A
Question
An elevator ascends to the top of a building. 200 meters, with a maximum speed of 5.0 m/s. Its acceleration and deceleration both have 3 magnitude of 1.0 m/s^2 How far does the elevator travel while accelerating to maximum speed from rest? How long does it take the elevator to make a complete trip from bottom of the building to the top? Provide a motion diagram next to the pictorial representation shown Please, include velocity and acceleration vectors (arrows). Please, refer to example problems in Chapter 1 for support.Explanation / Answer
(a) Let's split elevator's journey in 3 parts -
1) Constant acceleration, a
2) Constant velocity, v
3) Constant deceleration ,- a
Let 's' be the distance travelled by elevator before it reaches a maximum speed of 5 m/s (v). Then,
v2 - u2 = 2as gives,
52 - 0 = 2 x 1 x s
or, s = 12.5 m
(b) Time for complete trip = t1 + t2 + t3
t1 (constant acceleration) = (v-u) / a = (5-0)m/s / 1 m/s2 = 5 s
t3 (constant acceleration) = t1 (constant acceleration) = 5 s
Distance travelled in each of the identical acceleration and deceleration phases is (12.5+12.5) = 25 m.
Remaining distance = (200 - 25) m = 175 m
This distance must have been covered in time t2 with a constant speed of 5 m/s. Therefore,
t2 = 175 m / 5 m/s = 35 s
Thus, total time taken for bottom -> top trip is:
5 s + 5 s + 35 s = 45 s
(c) For this part, please post link to Chapter 1 problems that have been referred to which can be used in the pictorial representation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.