A long, thin, rod of mass M = 0.500kg and length L = 1.00 m is free to pivot abo
ID: 582002 • Letter: A
Question
A long, thin, rod of mass M = 0.500kg and length L = 1.00 m is free to pivot about a fixed pin located at L/2. The rod is held in a vertical position as shown below. It is struck in an inleastic collision by a ball mass m = 0.300 kg. The ball sticks to the end of the rod. If the ball was moving at an initial speed of v0 = 4m/s, then with what angular velocity (in rad/s) does the rod move the instant after the ball strikes it?
The moment of inertia of a uniform rod rotating around its center of mass is
12Explanation / Answer
using conservation of angular momentum
angular momentum before collision = angular momentum after collision
m*vo*r = I*w
I is the moment of inertia of the system = (1/12)*M*L^2 + m*(L/2)^2
I = ((1/12)*0.5*1^2) + (0.3*0.5^2) = 0.1166 kg-m^2
then m*vo*(L/2) = 0.1166*w
then 0.3*4*(0.5) = 0.1166*w
required angular velocity is w = 5.14 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.