A metal rod of length 22.0 cm and mass 108 g is free to slide over two parallel,
ID: 581819 • Letter: A
Question
A metal rod of length 22.0 cm and mass 108 g is free to slide over two parallel, horizontal metallic rails connected to a 10.0 V battery (see figure below). The battery has internal resistance of 0.100 , and the rod and rails have negligible resistance. A 1.98 T magnetic field is directed perpendicular to the plane of the circuit.
(a) Find the magnetic force on the rod.
(b) Find the rod's speed after it has moved 28.5 cm, assuming negligible friction.
Explanation / Answer
Circuit current .. i = E / R=10.0V / 0.10 i = 100.0A
Mag. force ..F = BiL
F = (1.98T)(100A)(0.22m)
F = 43.56N
Force direction obtained by applying Fleming's left-hand rule ..
Force direction is along rails away from battery.
b)
Rod acceleration is
a = F/m = 43.56N / 0.108kg .
a = 402.3 m/s²
Initial vel u = 0
d = 0.285m
v² = u² + 2ad
v² = 0 +(2 x 402.3m/s² x 0.285m)
v = 15.14 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.