A metal rod of length 23 cm is placed in a magnetic field of strength 3.7T, orie
ID: 1505272 • Letter: A
Question
A metal rod of length 23 cm is placed in a magnetic field of strength 3.7T, oriented perpendicular to the field. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is not moving. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is moving in the direction of its length at a speed of v = 34 cm/s. Determine the induced emf, in volts, between the ends of the rod when the rod is moving at a speed of v = 34 cm/s perpendicular its length and to the magnetic field.Explanation / Answer
Induced emf will be produced when the rod move in the perpendicular direction of the magnetic field
So for part (a) and (b) induced emf will be zero since there will be no flux generation due to the field
For part (c)
Induced emf = Rate of change of flux = d(flux) / dt = Bvl = 3.7*0.34*0.23 = 0.289 Volt
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.