Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Would radiation with a wavelength 0.81 nm or a frequency of 5.6x1011 s-1 be dete

ID: 580968 • Letter: W

Question

Would radiation with a wavelength 0.81 nm or a frequency of 5.6x1011 s-1 be detected by an X-ray detector? Only the radiation with a wavelength 0.81 nm can be observed by an X-ray detector Only the radiation with a frequency of 5.6x 1011 s-1 can be observed by an X-ray detector. Both types of radiation can be observed by an X-ray detector. Neither type of radiation can be observed by an X-ray detector. Submit My Answers Give Up What distance does electromagnetic radiation travel in 0.45 ps? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

C)

WL for x-rays = 0.01 to 10 nanometers,

v forx-rays = 3×1016 Hz to 3×1019 Hz

then..

frequency will NOT do

Wavleenght will DO

choose

Only radiation with wavleneght 0.81 nm can be observed by an x-ray

D)

assume

v = 3*10^8 m/s

t = 0.45 ps = 0.45*10^-12 s

D = V*t = (3*10^8)(0.45*10^-12) = 0.000135 meters

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote