A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a h
ID: 580714 • Letter: A
Question
A chemical engineer must calculate the maximum safe operating temperature of a high-pressure gas reaction vessel. The vessel is a stainless-steel cylinder that measures 47.0 cm wide and 56.4 cm high. The maximum safe pressure inside the vessel has been measured to be 3.80 MPa. For a certain reaction the vessel may contain up to 3.46 kg of boron trifluoride gas. Calculate the maximum safe operating temperature the engineer should recommend for this reaction. Write your answer in degrees Celsius. Be sure your answer has the correct number of significant digits alo temperature: Lloc ArExplanation / Answer
Pmax = 3.8 MPa = 3.8*10^6 Pa = (3.8*10^6)/101325 = 37.503 atm
V = A*h = (PI/4*D^2)(h = (3.1416/4*(47^2)) * 56.4
V = 97851.101 cm3 = 97.85 L
m = 3.46 kg of BF3
mol = masS/MW = 3460/67.8062096 = 51.027 mol
PV = nRT
T = PV/(nR)
T = (37.503*97.85 )/(51.027 *0.082)
T = 877.02 K
T = 877.02-273 = 604.02 °C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.