22. (15 points) You are Walter White. You just dissolved the corpse of a local d
ID: 580311 • Letter: 2
Question
22. (15 points) You are Walter White. You just dissolved the corpse of a local drug lord in a polyethylene tub using hydrofluoric acid. Because you are an environmentally-conscious baddie, you want to neutralize the remaining acid solution before disposing of it. To this end, consider the titration of 2.5 L of 0.300 M HF with 0.100 M KOH. (KHF = 6.6 × 104) a) (2 points) How much solid KOH (in grams) do you need to buy to prepare a 0.100 M solution that would exactly neutralize all HF? b) (1 point) Based on the titrant and titrand volumes, what size polyethylene tub do you need for this work?Explanation / Answer
a)
Initial moles of HF present = 2.5 L * 0.3 M
= 0.75 moles
Moles of strong base KOH required to completely neutralize HF = 0.75
Molecular mass of KOH = 56.1 g/mol
Mass of KOH required = 0.75 * MWKOH
= 0.75 * 56.1 = 42.075 g
b)
M1 * V1 = M2 * V2
0.3 M * 2.5 L = 0.1 M * Volume of KOH
Volume of KOH required = 7.5 L
c)
(i)
HF --> H+ + Cl-
0.3 –x --> x + x
KHF = [H+] [Cl-] / [HF] = 6.6 x 10-4
x2 / (0.3 – x) = 6.6 x 10-4
Solving we get, x = 0.014 M
[H+] = x = 0.014 M
pH = - log([H+]) = -log(0.014)
= 1.86
(ii)
4 L of 0.1 M KOH addition
Moles of H+ neutralized = 4 * 0.1 = 0.4 moles
Initial moles of HF = 0.75 moles
Total Volume, V1 = 2.5 L + 4 L = 6.5 L
HF --> H+ + Cl-
0.75 – x --> (x – 0.4) + x
KHF = [H+] [Cl-] / [HF] = 6.6 x 10-4
(x – 0.4)/V1 * x /V1 /((0.75 – x)/V1) = 6.6 x 10-4
(x – 0.4)/6.5 * x /6.5 /((0.75 – x)/6.5) = 6.6 x 10-4
Solving we get, x = 0.4037 moles
[H+] = (x – 0.4) / 6.5 L = 5.66 x 10-4 M
pH = - log([H+]) = -log(5.66 x 10-4)
= 3.25
iii)
7.5 L of 0.1 M KOH addition
Moles of KOH added = 7.5 * 0.1 = 0.75 moles
Initial moles of HF = 0.75 moles
Total Volume, V1 = 2.5 L + 7.5 L = 10 L
HF + KOH --> KF + H2O
Moles of KF formed = 0.75 moles
[KF] = 0.75 / 10 L = 0.075 M
As KF is a strong electrolyte, initial [F-] = 0.075 M
F- + H2O --> HF + OH-
(0.075 – y) --> y + y
Kw/KHF = y2 / (0.075 – y) = 10-14 / 6.6 x 10-4
y2 / (0.075 – y) = 1.52 x 10-11
solving we get, y = 1.07 x 10-6 M
pOH = -log([OH-]) = - log(y) = 5.97
pH = 14 – 5.97 = 8.03
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.