A 9.24 g sample of 1,4-pentadiene (formula CsHg), is mixed with 247.37 atm of O2
ID: 580032 • Letter: A
Question
A 9.24 g sample of 1,4-pentadiene (formula CsHg), is mixed with 247.37 atm of O2 in a 1.93x10-1 L combustion chamber at 318.71 °C. The combustion reaction to Co2 and H20 is initiated and the vessel is cooled back to 318.71 °C, Report all answers to two decimal places in standard notation (ie. 1.23 atm) 1. What is Pco2 (in atm) in the combustion chamber assuming the reaction goes to completion? Assume all water is water vapour and that the volume of the system does not change 118.4981m1oc Submit AnswerIncorrect. Tries 1/3 Previous TriesExplanation / Answer
C5H8 + 7O2 ---> 5CO2 + 4H2O
1 mol C5H8 = 7 mol O2
no of mol of C5H8 = 9.24/68 = 0.136 mol
nO OF mol of O2 = PV/RT
= (247.37*0.193)/(0.0821*(318.71+273.15))
= 0.98 mol
limiting reactant = C5H8
no of mol of CO2 produced = 0.136*5 = 0.68 mol
pressure of CO2(pCO2) = nRT/V
= 0.68*0.0821*(318.71+273.15)/0.193
= 171.2 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.