Ethanol, C 2 H 5 OH, is an ingredient in alcoholic beverages and an octane boost
ID: 580018 • Letter: E
Question
Ethanol, C2H5OH, is an ingredient in alcoholic beverages and an octane booster in gasoline. It's produced by the fermentation of glucose by the following reaction:
C6H12O6(aq) 2 C2H5OH(aq) + 2 CO2(g)
If the change in the concentration of ethanol over time is 7.622 x 10-4 M/s, how many moles of ethanol are produced in exactly 24 hours in a total solution volume is 10.00 L?
The rate constant for the zeroth-order decomposition of NH3 on a platinum surface at a given temperature is 4.38 x10-6 M/s. If the initial concentration of NH3 is 2.74x10-2 M, what is the concentration of NH3 after 30.0 minutes?
Answer in decimal format.
Explanation / Answer
Given Rate = 7.622e-4 M/s
Time = 24 hours = 24 x 60 x 60 = 86400sec
So concentration after 86400sec = 7.622e-4 x 86400 = 65.85M
So, moles = molarity x volume = 65.85 x 10 L = 658.5moles
One question at a time. Have a nice day!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.