A new polymer has [h] = 5.5 cm3/g, and an elution volume of 160 cm3. Based on th
ID: 579646 • Letter: A
Question
A new polymer has [h] = 5.5 cm3/g, and an elution volume of 160 cm3. Based on the method of Figure 3.23, what is its molecular weight?
Figure 3.23 The universal calibration curves for polystyrene and poly(vinyl acetate) (94). The number 5 in the x-axis units means that the scale is in siphon "counts" of 5 cm, so that the x-ordinate 30 corresponds to an elution volume of 150 cm3. (R. Dietz, private communication, November 1984.) Mr is the "peak" GPC molecular weight, usually the unknown, M, values are close to the geometric mean of Mn and My 10 10 103 104 25 30 35 Sem3Explanation / Answer
GPC is used to calculate the molecular weight of polymers as well as PDI (poly dispersivity index)
the relation between molecular weight and elution volume is given by
log M= b-cVe
M- molecular weight
b,c- constants
Ve- elution volume
Using the graph, make two equations
M corresponding to elution volume 150 is 106 and for 108 we have elution volume 130
so,
log 106= b-c150 => 6=b-c150
log 108= b-c130 => 8=b-c130
solving these two you will get values b=21 and c=1/10
now for the unknown polymer Ve= 160cm3
putting in the equation
logM= b-cVe
logM= 21- (160/10)
logM= 21-16
logM= 5
taking antilog on both sides,
M= 105
So, the molecular weight of unknown polymer is 105
note: you can also cross check by comparing with the graph,105 corresponds to 160 (32).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.