Question 5 1 pts Carbon monoxide and chlorine combine in an equilibrium reaction
ID: 578559 • Letter: Q
Question
Question 5 1 pts Carbon monoxide and chlorine combine in an equilibrium reaction to produce the highly toxic product, phosgene (COC2) CO(g) Cl2(g) COC12(g) + ± If the equilibrium constant for this reaction is Kc-248, predict, if possible, what will happen when the reactants and product are combined with the concentrations shown. [CO] = [Cl2] = 0.0200 M: [COCb] = 0.0992 M The container volume needs to be specified before a prediction can be made. O The temperature needs to be specified before a prediction can be made. O The reaction is at equilibrium, and no change in concentrations will occu The reaction will proceed to the right. O The reaction will proceed to the left.Explanation / Answer
correct answer : the reaction is at equilibrium , and no change in concentrations will occur
CO (g) + Cl2 (g) <---------> COCl2 (g)
Qc = [COCl2] / [CO][Cl2]
= 0.0992 / 0.02 x 0.02
Qc = 248
Kc = 248
here Qc = Kc
so the reaction is at equilibrium , and no change in concentrations will occur.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.