A volume of 115 mL of H2O is initially at room temperature (22.0 C). A chilled s
ID: 576545 • Letter: A
Question
A volume of 115 mL of H2O is initially at room temperature (22.0 C). A chilled steel rod at 2.00 Cis placed in the water. If the final temperature of the system is 21.5 C , what is the mass of the steel bar?
Use the following values:
specific heat of water = 4.18 J g1 C1
specific heat of steel = 0.452 J g1 C1
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Part A A volume of 115 mL of H2O is initially at room temperature (22.0 °C). A chilled steel rod at 2.00 °C is placed in the water. If the final temperature of the system is 21.5 °C, what is the mass of the steel bar? Use the following values: specific heat of water = 4.18 J g-1 °C-1 specific heat of steel = 0.452 J g-1 oC-1 Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. View Available Hint(s) mass of the steelVale Units Submit Provide Feedback Next>Explanation / Answer
apply the equation
H = m * Cp * T
T = Final temperature – Initial temperature
m is mass
Cp is heat capacity
H is the enthalpy
Final temperature is 21.5 C
The heat gained by the rod is equal to the heat lost by the water so
115 ml of water must be changed to grams since density of water is 1 gr/ml then it is correct to say that
115 ml are equal to 115 grams
heat lost by the water
H = 115 * 4.18 * (21.5 - 22) = -240.35 Joules
this must be equal to the heat gained by the rod
q lost = -qgained
240.35 = m * 0.452 * (21.5 - 2)
m = 240.35 / (0.452 * (21.5 - 2) = 27.269 grams
*if this answer is helpful dont forget to rate it =)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.