Acids/Bases Buffer Practice CHEM 314 Acids/Bases, pH, and Buffers PRACTICE Sprin
ID: 576062 • Letter: A
Question
Acids/Bases Buffer Practice
CHEM 314 Acids/Bases, pH, and Buffers PRACTICE Spring 2018 1. Provide the overall charge and the structure (showing correct protonation state) for phosphoric acid, H3POs at: a. pH 5 b. pH 8 C. pH 10 d. pH 13 e. pH 1 2. Calculate the pH and percent ionization for a 0.500 M Formic Acid solution. See Table 2.4 in your text for the appropriate Ka value. ANSWER (pH): Answer(% ionization); 3. Prepared lactate buffer has significant concentrations of both lactic acid and its conjugate base lactate present. Determine the relative concentrations (ratio) of these two species in a solution having a pH of 4.20. Wold this buffer respond better buffer more effectively) to added acid or added base? Briefly explain using proper chemistry Ratio: Explain: 4. Acetic acid has a pKa of 4.8. How many milliliters of 0.2 M acetic acid and 0.2 M sodium acetate are required to prepare 1 liter of 0.1 M buffer solution having a pH af 4.8? Answer: Page 1 of2Explanation / Answer
1. Overall charge anf structure at pH values for H3PO4 are shown below,
a. pH 5
Structure : H2PO4-
charge : -1
b. pH 8
Structure : HPO4^2-
charge : -2
c. pH 10
Structure : HPO4^2-
charge : -2
d. pH 13
Structure : PO4^3-
charge : -3
e. pH 1
Structure : H3PO4
charge : 0
--
2. HCOOH = 0.5 M
HCOOH <==> H+ + HCOO-
let x amount dissociated
Ka = [HCOO-][H+]/[HCOOH]
1.8 x 10^-4 = x^2/0.5
x = [H+] = 9.5 x 10^-3 M
pH = -log[H+] = 2.02
percent ionization = 9.5 x 10^-3 x 100/0.5 = 1.9%
---
3. lactate buffer
pKa = 3.86
ratio lactate/lactic acid
Hendersen-Hasselbalck equation,
pH = pKa + log(lactate/lactic acid)
4.20 = 3.86 + log(lactate/lactic acid)
ratio(lactate/lactic acid) = 2.2
---
4. pH needed = 4.8
pKa acetic acid = 4.8
since pH = pKa
To prepare 1 L of 0.1 M acetate buffer,
equal portions of 0.2 M sodium acetate and 0.2 M acetic acid are to be mixed
total moles = 0.1 M x 1 L = 0.1 moles
so 0.05 mole acetic acid and 0.05 mole sodium acetate is needed
volume of acetic acid needed = 0.1 M x 1 L/2 x 0.2 M = 0.25 L
volume of sodium acetate needed = 0.1 M x 1 L/2 x 0.2 M = 0.25 L
Dilute the resulting solution to 1 L to get the final buffer solution
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.