File Edit View History Bookmarks Window Help digital Digital Resources for Chemi
ID: 575068 • Letter: F
Question
File Edit View History Bookmarks Window Help digital Digital Resources for Chemistry Alegheny Sakal:CHEM 120 00 18/SP Resources 66% 01/28/18 Homework 1 This is a Numeric Entry question/It is worth 1 point/You have unlimited attempts/Ther 18 Question (1 point) Earth's atmosphere contains many volatile substances that are present in trace amounts. The following quant 1.0 gallon sample of air.Calculate the number of moles of each gas in the sample: 1st attempt Part 1 (0.3 point) 5.080 x 1016 molecules of hydrogen (gas) moles Part 2 (0.3 point) t8 oF 24 QUESTIONS COMPLETED 18-24 >Explanation / Answer
Part A:
1 mole = 6.023 x 1023 molecules
1 molecule = 1 mole / 6.023 x 1023
{Avogadro no. it no. of count like dozen,century etc and could be specified for anyting}
5.080 x 1016 molecules = 1 mole / (6.023 x 1023 ) x 5.080 x 1016 = 8.4 x 10-8 mol (H2 gas)
Ans = 8.4 x 10-8 mol (H2 gas)
Part B:
1.409x1017 atoms of H2(g)
1 mole = 6.023x1023 atoms
Number of moles of He(g) = 1.409x1017 / 6.023x1023
= 2.34x10-7 moles
Part C:
9.45x1015 molecules of O3(g)
1 mole = 6.023x1023 molecules
Number of moles of He(g) = 9.45x1015 / 6.023x1023
= 1.57x10-8 moles
Part D:
1.85x1013 molecules of N2(g)
1 mole = 6.023x1023 molecules
Number of moles of He(g) = 1.85x1013 / 6.023x1023
= 3.07x10-11 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.