4. You want to purify 10 g of Compound A that has ben contamnted wih 0,2 g of Co
ID: 574226 • Letter: 4
Question
4. You want to purify 10 g of Compound A that has ben contamnted wih 0,2 g of Compound B. Solubility in water of the two compounds are given in the following table. Compound Solubility at Compound A 0.029 Compound B 0.22 Solubility at 20° C (g/10 mL) 100°C (g10 mlL) 0.680 6.67 What volume of boiling water is needed to dissolve the 10 g of Compound A? (Show your calculation) a. How much Compound A will crystallize after cooling to 20°C? (Show your calculation) b. c. Will any Compound B crystals also form?Explanation / Answer
(a)
In boiling water, 0.68 g of compound A dissolves in 10 mL volume.
So, 10 g of compound A will dissolve in: (10/0.68)*10 = 147 mL boiling water
(b)
At 200C, 10 mL water can only dissolve 0.029 g of compound A.
So,
147 mL of water will dissolve: (0.029/10)*147 = 0.426 g
So,
Mass of compound A that crystallizes = 10-0.426 = 9.574 g
(c)
At 200C, 10 mL water can only dissolve 0.22 g of compound B.
So,
147 mL of water will dissolve: (0.22/10)*147 = 3.23 g
Since compound B is present in less than this threshold limit, so no crystals of compound B will form.
Hope this helps !
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.