When 1.67 mol of NH 3 (g) was placed into a one Liter container at 350ºC, it was
ID: 573864 • Letter: W
Question
When 1.67 mol of NH3(g) was placed into a one Liter container at 350ºC, it was found to form 0.45 moles of N2(g) when the equilibrium shown below was reached:
2 NH3(g) N2(g) + 3 H2(g)
a) What are the H2(g) and NH3(g) concentrations at equilibrium?
[H2] = ________________ [NH3] = _________________
b) What is the value of the equilibrium constant, K, at 350ºC for this reaction?
Explanation / Answer
Number of mole = 1.67 mole
Volume = 1 L
So, concentration = 1.67 mol / 1 L = 1.67 M
2 NH3(g) N2(g) + 3 H2(g)
IC: 1.67 0 0
C: - 2x +x +3x
EC: 1.67 - 2x 0.45 3x
So, x = 0.45
Hence, the equilibirum terms are
[N2(g)] = 0.45
[H2(g)] = 3x = 3 x 0.45 = 1.35
[NH3(g)] = 1.67 - 2x
= 1.67 - 2(0.45)
= 1.67 - 0.90
= 0.77
(b)
Equilibrium constant, K = { [N2(g)] x [H2(g)]3 } / [NH3(g)]2
= { (0.45) x (1.35)3 } / (0.77)2
= { (0.45) x (2.46) } / (0.59)
= 1.88
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.