The biruet reagent is prepared by dissolving 1.5g of copper sulfate and 6g sodiu
ID: 573550 • Letter: T
Question
The biruet reagent is prepared by dissolving 1.5g of copper sulfate and 6g sodium potassium tartrate in 500 mL oh H2O. Add 300mL of 10% NaOH, and bring the final volume up to 1L. It will keep indefinitely if 1g potassium iodide is added to inhibit the reduction of copper.
d) A sample prepared with 0.50ml of protein sample A and 2.5ml of Biuret reagent gave an absorbance of 0.51. Calculate the protein concentration of the original protein A sample, in g/ml, twice: once with each standard curve. ix. On the calculation sheet (see iii), neatly show all the calculations required to solve for the concentration of the protein sample. Remember to perform this calculation twice: once with each standard curve. Include a title to separate this calculation from others on the page.
The equations from the standard curve graphs are:
y=0.0002x+0.1706
y=0.0011x+0.1706
Explanation / Answer
Ans. #1. Using standard curve equation y = 0.0002x + 0.1706
Step 1: Calculation of unknown [protein] using standard graph.
In the graph, Y-axis indicates absorbance and X-axis depicts concentration. That is, according to the trendline (linear regression or standard curve equation) equation y = 0.0002x + 0.1706 obtained from the graph, 1 absorbance unit (1 Y = Y) is equal to 0.0002 units on X-axis (concentration) plus 0.1706.
Given, absorbance of unknown, y = 0.51
Putting y = 0.51 in first standard curve equation
0.51 = 0.0002x + 0.1706
Or, 0.51 – 0.1706 = 0.0002x
Or, x = 0.3394 / 0.0002
Hence, x = 1697
Unit of x in the standard graph = ug/ mL
Hence, [protein] in the final solution (whose abs is taken) = x = 1697 ug/ mL
Step 2: Given, 0.50 mL of protein sample A is mixed with 2.5 mL Biuret reagent.
So, final volume of protein solution (whose abs is taken) = 0.50 mL + 2.5 mL = 3.0 mL
It is the final solution (of volume 3.0 mL) in which the calculated [protein] = 1647 ug/mL.
Now, Using
C1V1 (original protein solution A, 0.5 mL) = C2V2 (final solution, 3.0 mL)
Or, C1 x 0.5 mL = 1647 ug mL-1 x 3.0 mL
Or, C1 = (1697 ug mL-1 x 3.0 mL) / 0.5 mL
Hence, C1 = 10182 ug/ mL
Therefore,
[Protein] in original protein A sample = 10182 ug/ mL = 0.010182 g/ mL
#2. Using standard curve equation y = 0.0011x + 0.1706
Step 1: Calculation of unknown [protein] using standard graph.
Given, absorbance of unknown, y = 0.51
Putting y = 0.51 in first standard curve equation
0.51 = 0.0011x + 0.1706
Or, 0.51 – 0.1706 = 0.0011x
Or, x = 0.3394 / 0.0011
Hence, x = 308.55
Hence, [protein] in the final solution (whose abs is taken) = x = 308.55 ug/ mL
Step 2: Using
C1V1 (original protein solution A, 0.5 mL) = C2V2 (final solution, 3.0 mL)
Or, C1 x 0.5 mL = 308.55 ug mL-1 x 3.0 mL
Or, C1 = (308.55 ug mL-1 x 3.0 mL) / 0.5 mL
Hence, C1 = 1851.27 ug/ mL
Therefore,
[Protein] in original protein A sample = 1851.27 ug/ mL = 0.001827 g/ mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.