2 A student performed a food calorimetry experiment on a cracker with a mass of
ID: 569647 • Letter: 2
Question
2 A student performed a food calorimetry experiment on a cracker with a mass of 16.23 g. At the end of the experiment, the ash remaining had a mass of 1.39 g a If the temperature of 99.68 g water increased from 23.5°C to 72.9°C during the experiment, what is the energy content of the cracker in calories per gram? Show your work to justify your answer b The-Calories" reported on nutrition labels are actually kilocalories (1 kilocalorie = 1,000 calories). What is the energy content of this student's cracker in Calories per gram? Show your work to justify your answer Lab 3 Calorimetry and Specific HeatExplanation / Answer
mass of food reacted = 16.23-1.39 = 14.84 g
heat released(q) = m*s*DT
m = mass of water = 99.68 g
s = specificheat = 4.184 j/g.c
DT = (72.9-23.5)
q = 99.68*4.184*(72.9-23.5)
= 20.6 kj
heat content = -20.6/14.84 = -1.4 kj/g
energy content = -1.4/4.184
= -0.335 kcal/g
= -335 cal/g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.