Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2 | What will the concentration of NO2 be after 315 min, ifthe initial concentra

ID: 566852 • Letter: 2

Question



2 | What will the concentration of NO2 be after 315 min, ifthe initial concentration of [N205] was1.00M? [Hint: This is the product. Find reactant concentration first. N2Og(g) 2NO2(g) + ½O2(g) rate = 5.13-10''min'i[N2O3] A. 0.300 M B. 0.075 M C. 0.037 M D. 0.150 M E. 0.850 M 13 A sealed container contains 0.352 L. of water with an atmosphere of oxygen gas. What is the mass of O2 in the water if the external pressure is 4.24 atm given that kH for O2 is 1.66 × 10-6 M/mm Hg at this temperature? moles volume A. 0.0456 g B. 0.0104 g C. 0.0579 g D. 0.0234 g E. 0.0603 g The reaction 2NO2(g) 2NO(g) + O2(g) obeys the second order rate law: Rate = -15 s, if the initial concentration of [NO21-0.25 M? Hint: Find [NO2] at 15s. 14 A[NO,] 21 0.775 M s NO2]. What is the instantaneous rate of disappearance of NO2 at time A. 3.17x103 M/s B. 1.73x106 M/s C. 4.96x101 M/s D. 1.02×10-1 M/S E. 6.40x102 M/s

Explanation / Answer

Answer for 12

Formula used is

ln[C/C0] = - kt C= left out mass, Co=intial mass, k =rate cont. ,t= time

ln[C] = - (5.13 * 10-4 min-1) * 315 min Co = 1 M =

= - 0.1615

[C] = 0.85

consumed concentration of N2O5 = 1-0.85 = 0.15

NO2 is producing double in stoichiometry amount i.e. = (2 * 0. 15) = 0.3 M

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote