Sulfur dioxide and oxygen react to form sulfur trioxide during one of the key st
ID: 565941 • Letter: S
Question
Sulfur dioxide and oxygen react to form sulfur trioxide during one of the key steps in sulfuric acid synthesis. An industrial chemist studying this reaction fills a 125. L tank with 60. mol of sulfur dioxide gas and 12-mol of oxygen gas at 30.C. He then raises the temperature, and when the mixture has come to equilibrium measures the amount of sulfur trioxide gas to be 12. mol. Calculate the concentration equilibrium constant for the reaction of sulfur dioxide and oxygen at the final temperature of the mixture. Round your answer to 2 significant digits. ulo 010Explanation / Answer
2SO2 + 1O2 ---> 2SO3
Initially SO2 moles = 60 , O2 moles = 12 , SO3 moles = 0
after equilibrium SO2 moles = 60-2X , O2 moles = 12-X , SO3 moles = 2X
given SO3 moles = 2X = 12 mol , hence X = 6
hence equilibrium SO2 moles = 60-(2 x 6) = 48 , O2 moles = 12-6 = 6 mol
[SO2] = moles / volume = ( 48/125) = 0.384 M ,
[O2] = 6/125 = 0.048M ,
[SO3] = 12/125 = 0.096
Kc = [SO3]^2 / [SO2]^2 [O2]
= ( 0.096^2) / ( 0.384^2 x 0.048)
= 1.3
( note this is Kc for reaction 2SO2 + O2 = 2SO3 , if we want for SO2 + 1/2O2 = SO3 we get Kc = ( 1.3)^1/2 = 1.14)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.