C-4 Sister Bumica the laboratory night manager has shortage of 162.0 g of Calciu
ID: 560871 • Letter: C
Question
C-4 Sister Bumica the laboratory night manager has shortage of 162.0 g of Calcium Chloride reagent (Ca Cla). She has provided you with a bottle of Calcium Carbonate powder dry (CaCOs) containing 150.0 g of Calcium Carbonate powder pure substance, and excess amounts of Concentrated Hydrochloric Acid (HCI). Using all chemicals in stock. S he urgently needs your help to prepare for lab, preferably 165.0 g of Calcium Chloride pure substance. You have prepared him only 148.0g. The following is the chemical reaction you need to follow up. (8points)Explanation / Answer
Ans. Balanced Reaction: CaCO3(s) + 2 HCl(g) ------> CaCl2(aq) + H2O(l) + CO2(g)
# Moles of CaCl2 required = Required Mass / Molar mass
= 165.0 g / (110.9834 g/mol)
= 1.4867 mol
# According to the stoichiometry of balanced reaction, 1 mol CaCO3 produces 1 mol CaCl2.
Therefore,
Required moles of CaCO3= Required moles of CaCl2
Hence, Required moles of CaCO3 = 1.4867 mol
Now,
Required mass of CaCO3 = Required moles x Molar mass
= 1.4867 mol x (100.0872 g/ mol)
= 148.80 g
Hence, required amount of CaCO3 to produce 165 g CaCl2 = 148.80 g
Note: The last line of question “you have prepared him ____” is NOT well defined. Please correlate the answer accordingly.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.