Fill In the table and answer the following question. What is the n-propanol conc
ID: 560626 • Letter: F
Question
Fill In the table and answer the following question.
What is the n-propanol concentration in each of the above solution? Density of n-propanol is 0.8 g/mL.
Final (EtOH] 2. References and standard solutions in 25 ml volumetric flasks Flask # First, add.... Then dilute to 25 ml with 1 | 2.5 mL n-prop/H;0 DI water 2 | 2.5 ml n-prop/EtOH/H;0 the ethanol/H20 stock solution Flask # First, add.... Then, add ? mL 10 mg/mL EtOH/H;0 3 2.5 ml n-prop/H;0 Dilute with DI | 4 || 2.5 mL n-prop/H,0 water to 100 mL 5 2.5 mL n-prop/H;0 6 || 2.5 mL n-prop/H;0 7 | 2.5 mL n-prop/H,0 o.a. 0.2 mg/mL 0.5 mg/mL 0.8 mg/mL 1.0 mg/mL 1.5 mg/mLExplanation / Answer
density of propanol =0.8 menas , 1 mL of propanol weight is 0.8 g
1 > 2.5 mL of propanol = 0.8 * 2.5 g= 2.00 g of propanol
now 25 mL of solution contains 2 g of propanol
1 mL of solution contains 2/25 = 0.08 g/mL propanol
so propanol concentraiton is 0.08 g/mL
2 > same as above
3> for caluclation of ? mL of 10 mg/mL of EtOH,
let x mL of 10 mg / mL of EtOH is mixed to form 0.2 mg/mL of final solution EtOH concentration.
now , 10 mg / mL menas 1 mL contains 10 mg
so x ml contais 10x mg of EtOH.
now 0.2 mg/mL menas 1 mL of slution contains 0.2 mg of ethanol
now total volume is 100+2.5 = 102.5 mL of solution contains 0.2 * 102.5 = 20.5 mg of EtOH final solution
now 10x = 20.5
x = 2.05
so 2.05 mL of 10 mg/mL is needed
now density of n propanol = 0.8 g/mL
2.5 mL of propanol = 2.5 * 0.8 = 2.0 g of propanol
now (100+2.05 ) mL contains 2 g of propanol
1 mL contains 2/ 102.05 = 0.0195 g/mL = 19.5 mg/mL
answer 4> similarly as from the above process
10x = 102.5 * 0.5
x = 5.12
so 5.12 ml of 10 mg/mL EtOH is needed
now n- propanol concentration is equal to 2/105.12 = 0.01902 g/mL = 19.02 mg/mL
answer 5
similarly 10x = 102.5 * 0.8
x= 8.2
so 8.2 mL of 10 mg/mL of EtOH is needed
now concentration of n propanol = 2/108.2 = 0.01848 g / mL = 18.48 mg/mL
answer 6 >
similarly 10 x = 102.5 * 1.0
x=10.25
so 10.25 mL of 10 mg/ mL EtOH is required
concentration of n- propanol = 2/ 110.25 = 18.14 mg/mL
answer 7
10x = 102.5* 1.5
x= 15.37
15.37 mL 10mg/mL EtOH required
concentration of n propanol = 2 / 115.37 = 17.33 mg / mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.