Solubility Product Constant Prelaboratory Assignment Name and Drawer Number 1. C
ID: 559860 • Letter: S
Question
Solubility Product Constant Prelaboratory Assignment Name and Drawer Number 1. Calculate the mass (g) of potassium nitrate KNO, that is required to prepare 100.0 mL of 0.10 2. The solubility product constant for Mg(OH)2(s) is 1.2 x 10-, Calculate the solubility of magnesium hydroxide in mol/L and in g/L 3. The concentration of Pb2+ ions and of CO-ions in a saturated aq 1.8 x 10-M. (a) Determine Ksp of PbCOs. (b) Calculate its solubility in ueous solution of PbCO3 is g/L. and in g/100 ml. at 4. Determine the molar solubility of AgCI in (a) pure water and (b) 0.10 M NaCl(aq). The Kup of AgCl is 1.8 x 10-10 164-Explanation / Answer
1)
Moles of KNO3 = volume of KNO3 (L) x molarity of KNO3
= (100.0 mLx (1 L/1000 mL)) x 0.10 M
= 0.1000 L x ( 0.10 mol/L)
= 0.010 mol
Mass of KNO3 = moles of KNO3 x molar mass of KNO3
= 0.010 mol x (101 g/mol)
= 1.01 g
So, the mass of KNO3 required is 1.01 g.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.