Solid sodium reacts with an aqueous solution of aluminum nitrate according to th
ID: 713667 • Letter: S
Question
Solid sodium reacts with an aqueous solution of aluminum nitrate according to the following balanced equation:
3 Na (s) + Al(NO3)3 (aq) à 3 NaNO3 (aq) + Al (s)
Complete the following series of question to determine how much solid aluminum will form when 2.3 grams of Na is added to 200 mL of 0.50 M Al(NO3)3.
a: Determine the number of moles of Na (s) in 2.3 grams of Na. ANS: 0.100 mol
b: Determine the number of moles of Al(NO3)3 in 250 mL of 1.08 M Al(NO3)3. ANS: 0.27 mol
c: Determine the limiting reactant when the above quantities are mixed. Be sure to show your work and explain your reasoning. ANS: Na limits
d: Calculate the theoretical yield of Al when the above reactant quantities are mixed. ANS: 0.899 g Al
Explanation / Answer
3 Na (s) + Al(NO3)3 (aq)-----------------> 3 NaNO3 (aq) + Al (s)
a. no of moles of Na = W/G.A.Wt
= 2.3/23 = 0.1 moles
b. no of moles of Al(NO3)3 = molarity * volume in L
= 1.08*0.25 = 0.27 moles
c. 3 Na (s) + Al(NO3)3 (aq)-----------------> 3 NaNO3 (aq) + Al (s)
1 moles of Al(NO3)3 react with 3 moles of Na
0.27 moles of Al(NO3)3 react with = 3*0.27/1 = 0.81 moles of Na
Na is limiting reactant
d. 3 moles of Na react with Al(NO3)3 to gives 1 mmoles of Al
0.1 moles of Na react with Al(NO3)3 to gives = 0.1*1/3 = 0.033 moles of Al
mass of Al = no of moles * gram atomic mass
= 0.033*27 = 0.899g of Al
theoretical yield of Al = 0.899g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.