4HCl(g) +O2(g) >>>> 2H2O(l) + 2Cl2(g) When 63.1g of HCl are allowed to react wit
ID: 558199 • Letter: 4
Question
4HCl(g) +O2(g) >>>> 2H2O(l) + 2Cl2(g) When 63.1g of HCl are allowed to react with 17.2g of O2 41.5g of Cl2 are collected A.) determine the theoretical yield of Cl2 for the reaction B.) determine the precent yield for the reaction 4HCl(g) +O2(g) >>>> 2H2O(l) + 2Cl2(g) When 63.1g of HCl are allowed to react with 17.2g of O2 41.5g of Cl2 are collected A.) determine the theoretical yield of Cl2 for the reaction B.) determine the precent yield for the reaction When 63.1g of HCl are allowed to react with 17.2g of O2 41.5g of Cl2 are collected A.) determine the theoretical yield of Cl2 for the reaction B.) determine the precent yield for the reactionExplanation / Answer
4HCl(g) +O2(g) >>>> 2H2O(l) + 2Cl2(g)
the first thing to do is to calculate the number of moles available for HCl and Oxygen
moles of hcl = mass / molar mass = 63.1 / 36.5 = 1.72 moles
moles of oxygen = 17.2 / 32 = 0.5375 moles
let´s analyze, 1 mole of O2 needs 4 moles of HCl so 0.5375 need 0.5375 * 4 = 2.15 moles , we see that we have lees ammount than the required one so the HCl is the limiting reactant and we will have an excess of oxygen
let´s perform calculation 4 moles of HCl produces 2 moles of Cl2 so we can say that 2 moles of HCl produces 1 mole of Cl2
1.72 moles of HCl will produce 0.5 * 1.72 = 0.86 moles of Cl2
molar mass of Cl2 = 71
mass of Cl2 = moles * molar mass = 0.86 * 71 = 61.06 grams, this is the theoretical yield, the ammount of mass you should be able to get if everything goes right
you only got 41.5 out f 61.06 possible grams so
41.5 / 61.06 = 0.6796 * 100 = 67.96 %, this is the percent yield, the fraction you got from the 100% available.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.