Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer all the questions in order in the blue book. You must show your calculati

ID: 557983 • Letter: A

Question

Answer all the questions in order in the blue book. You must show your calculations for full 1 . a) How many alons of lithium are there in a 5.00 g sample of the metal? .34 b) How many miolecules of chlorine are there in a 10.00 g sample of the gas? credit. R- 0.08205 L atm/(mol K) ! 6.2 uto 2 Cakeulate a) th mass of or sus t Smoltuleandthe molar masses of: (i) Chla (u) so, co- b) the mass of onc formula unit and molar masses of 3. Calculate: Cazix uo:uo (a) the moles of barium in a 15.50 g sample of the metal. 15 50g bax OMSyotox39goe 131-33se va 9800 (b) the mhs of 0.875 miol sampleof oxygen gas. Answer both parts: (a) Balance each of the following equations: 02. - mol 02 4. H2O () V/ (i) Na2CO3 (aq) +3Ct(aq) 2ael (aq) +CO2(g ) ./ (ii) H2SO4(aq) +2KOH(aq) K:SOdaq) +2,1,0() + (b) Write in the missing product in the equation below and balance the equation: 5. Consider the reaction: Ca(OH)2(aq) + 2 HCI(aq) CaCHaq) + 2H200 0 How many grams of CaClh are formed from exactly 3.500 g of Ca(OH)2 using an excess of HC1? (ii) What is meant by 'an excess of HCI? it mean wet hee b

Explanation / Answer

Ans 1

a) 1 mole of lithium has 6.022 x 1023 atoms

5.00 g = 5.00 / 6.941 = 0.72 moles

0.72 moles will have 0.72 x 6.022 x 1023

= 4.34 x 1023 atoms.

b) 10.00 of chlorine gas = 10.00 / 70.906 = 0.141 moles

1 mole has 6.022 x 1023 molecules of gas

So 0.141 moles will have 0.141 x 6.022 x 1023

= 8.5 x 1022 molecules

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote