2. Using calorimetry a student was to determine the change in enthalpy for the r
ID: 557555 • Letter: 2
Question
2. Using calorimetry a student was to determine the change in enthalpy for the reaction that occurred when 0.100 grams of Mg(s) was added to 52.00 grams HCl(ag) The reaction that took place: Mg(s) + 2HCI(aal.mt Mg+4aq) + 112(g) 2Cl.(aa); 11= The initial temperature of the solution was 23.0°C. After the Mg solid was added the the temperature of the solution ioncreased to a final temperature of 33.7°C. Assume that the specific heat of the solution is the same as water (4.18 J/gC) Determine the following b) mass of the solution = c) gsola This is the same as gcal, both are a representation of the heat lost or absorbed by the surroundings.) e) 11 (J)- mole Mg)=Explanation / Answer
a)
dT = Tf-Ti = 33.7-23 = 10.7 °C
b)
mass = 0.1+52 = 52.1 g
c)
Qsln
Q = m*C*(Tf-Ti)
Q = 52.1 * 4.18 * 10.7
Q = 2330.22 J
d)
QRxn = -Qsoln = -2330.22 J
e)
HRxn = -2330.22 J
f)
HRxn = -2330.22 J/ mol
mol = mass/MW = 0.1/23.4 = 0.00427 mol
HRxn = -2330.22 /0.00427 = -545718.96 J/mol = -545.712 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.