2 out of 2 attempts Check my work Be sure to answer all parts. In an electron mi
ID: 556682 • Letter: 2
Question
2 out of 2 attempts Check my work Be sure to answer all parts. In an electron microscope, electrons are accelerated by passing them through a voltage difference. The kinetic energy thus acquired by the electrons is equal to the voltage times the charge on the electron. Thus, a voltage difference of I volt imparts a kinetic energy of 1.602 x 10-19 volt- coulomb or 1.602 x 10-19 J. Calculate the wavelength associated with electrons accelerated by 5.50 x 10 volts. 226-1 x 10:10 pm Enter your answer in scientific notation.) View Details of Last Check Answer a ReférencesExplanation / Answer
1V = 1.602*10^-19 eV
change to energy
E = (5.5*10^3)*(1.602*10^-19)
E = 8.811*10^-16 J/electron
then..
E = hc/WL
For the wavelength:
WL = h c / E
h = Planck Constant = 6.626*10^-34 J s
c = speed of particle (i.e. light) = 3*10^8 m/s
E = energy per particle J/photon
WL = wavelength in meters
WL = hc/W
WL = (6.626*10^-34)(3*10^8)/(8.811*10^-16)
WL = 2.256*10^-10 m
WL = 225.6 pm
WL = 2.25*10^2 pm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.