It has the same concentration as the Cl ion. Its concentration is half that of t
ID: 554451 • Letter: I
Question
It has the same concentration as the Cl ion. Its concentration is half that of the Cl ion. Its concentration is twice that of the CI ion. its concentration is one-third that of the Cl ion Submit My Answers Give Up Correct Part C A scientist wants to make a solution of tribasic sodium phosphate, Nay POs for a laboratory experiment. How produce 375 mL of a solution that has a concentration of Na ions of 1.20 M7 Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. many grams of Na PO, will be needed to Hints IA mass of Nas PO-Value Units Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining What TheExplanation / Answer
We can calculate the number of moles of Na^+ ions needed for this solution by using the following equation:
molarity = (moles of Na^+) / (Liters of solution)
or
moles of Na^+ = (molarity)(Liters of solution)
moles of Na^+ = (1.20 M)(0.375 L)
moles of Na^+ = 0.450 mol
Since one mole of Na3PO4 contains 3 moles of Na^+ ions, we need only one third as many moles of Na3PO4 to get that concentration of Na^+ ions, or 0.150 mol of Na3PO4. To find the number of grams of Na3PO4, multiply 0.150 mol by the mole mass of Na3PO4:
Mole mass of Na3PO4:
3 × Na = 3 × 22.9898 = 68.9694
1 × P = 1 × 30.0738 = 30.9738
4 × O = 4 × 15.9994 = 63.9976
Total = 163.9408 g/mol
(0.150 mol)(163.9408 g/mol) = 24.94 g of Na3PO4
Answer: About 24.59grams of Na3PO4 will be needed to produce 375 mL of a solution that has a concentration of Na+ ions of 1.20 M.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.