Given a stock solution of compound Y with a concentration of 0.15 M, calculate t
ID: 553736 • Letter: G
Question
Given a stock solution of compound Y with a concentration of 0.15 M, calculate the oncentrations of the 5 prepared solutions assuming you perform these dilutions exactly as require n the procedure of this lab. For example, 0.20 mL into 25.00 mL; 040 mL. into 25.00 mL; et.. If you are told that the purity of compound Z is 75% and the reported value for its molar xtinction coefficient is 23000 M-1cm1 at 611 nm, what should you measure as the of this impu ompound Z? . Why is it important to insert the cuvette using the same orientation for all spectrophotometer measurements? 119Explanation / Answer
1) different concentrations:
M1= initial concentration V1= initial volume
M2= final concentraiton V2= final volume
M1V1 = M2V2
a) M1 =0.15 M V1 = 0.2mL
M2 = ? V2 = 25mL
M2 = M1V1/ V2 = 0.15 X 0.2 / 25 = 0.0012 M
b)M1 =0.15 M V1 = 0.4mL
M2 = ? V2 = 25mL
M2 = M1V1/ V2 = 0.15 X 0.4 / 25 = 0.0024 M
c) M1 =0.15 M V1 = 0.6mL
M2 = ? V2 = 25mL
M2 = M1V1/ V2 = 0.15 X 0.6 / 25 = 0.0036 M
d) M1 =0.15 M V1 = 0.8mL
M2 = ? V2 = 25mL
M2 = M1V1/ V2 = 0.15 X 0.8 / 25 = 0.0048 M
e) M1 =0.15 M V1 = 1mL
M2 = ? V2 = 25mL
M2 = M1V1/ V2 = 0.15 X 1 / 25 = 0.0060 M
2) according to Beer law
Absorbance = concentration X extinction coeffecient X path length
so the extinction coeffecient will be
Extinction coeffecient = 23000 / 0.75 = 30666.67
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.