PLEASE ORIGINAL ANSWERS ONLY!! There are too many incorrect answers on Chegg and
ID: 553423 • Letter: P
Question
PLEASE ORIGINAL ANSWERS ONLY!! There are too many incorrect answers on Chegg and I don’t want people trying to score points by copy-pasting and messing me up! Thank you in advance!
4) A 1.0-L buffer solution contains 0.100 mol HC2H3O2 and 0.100 mol NaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.
Calculate the pH of the solution, upon addition of 0.080 mol of NaOH to the original buffer.
5) Calculate the pH of the buffer that results from mixing 58.4 mL of a 0.411 M solution of HCHO2 and 19.1 mL of a 0.521 M solution of NaCHO2. The Ka value for HCHO2 is 1.8×104.
6) Consider a buffer solution that is 0.50 M in NH3 and 0.20 M in NH4Cl. For ammonia, pKb=4.75.
Calculate the pH of 1.0 L of the solution, upon addition of 49.00 mL of 1.0 MHCl.
7) A 1.0-L buffer solution contains 0.100 molHC2H3O2 and 0.100 molNaC2H3O2. The value of Ka for HC2H3O2 is 1.8×105.
Calculate the pH of the solution upon addition of 27.4 mL of 1.00 MHCl to the original buffer.
Explanation / Answer
Q4.
V = 1 L
mol of acid = 0.1
mol of conjguate= 0.1
then
pKa = -log(Ka) = -log(1.8*10^-5) = 4.75
substitute in buffer equation
pH = pKa + log(a-/HA)
pH = 4.75 + log(0.1/0.1)
pH = 4.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.