Learning Goal: To understand how to use integrated rate laws to solve for concen
ID: 553019 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To understand how to use integrated rate laws to solve for concentration.
A car starts at mile marker 145 on a highway and drives at 55 mi/hr in the direction of decreasing marker numbers. What mile marker will the car reach after 2 hours?
This problem can easily be solved by calculating how far the car travels and subtracting that distance from the starting marker of 145.
55 mi/hr×2 hr=110 miles traveled
milemarker 145110 miles=milemarker 35
If we were to write a formula for this calculation, we might express it as follows:
milemarker=milemarker0(speed×time)
where milemarker is the current milemarker and milemarker0 is the initial milemarker.
Similarly, the integrated rate law for a zero-order reaction is expressed as follows:
[A]=[A]0rate×time
or
[A]=[A]0kt
since
rate=k[A]0=k
A zero-order reaction (Figure 1) proceeds uniformly over time. In other words, the rate does not change as the reactant concentration changes. In contrast, first-order reaction rates (Figure 2) do change over time as the reactant concentration changes.
Because the rate of a first-order reaction is nonuniform, its integrated rate law is slightly more complicated than that of a zero-order reaction.
The integrated rate law for a first-order reaction is expressed as follows:
[A]=[A]0ekt
where k is the rate constant for this reaction.
The integrated rate law for a second-order reaction is expressed as follows:
1[A]=kt+1[A0]
where k is the rate constant for this reaction.
Part A
The rate constant for a certain reaction is k = 7.50×103 s1 . If the initial reactant concentration was 0.900 M, what will the concentration be after 4.00 minutes? Express your answer with the appropriate units.
Part B
A zero-order reaction has a constant rate of 1.50×104 M/s. If after 65.0 seconds the concentration has dropped to 9.00×102 M, what was the initial concentration? Express your answer with the appropriate units.
zero-order (A) timeExplanation / Answer
part A)
rate constant k = 7.50 x 10^-3 s-1
initial concentration Ao = 0.900 M
time = 4.00 min
k = 1/t ln (Ao / At)
7.50×103 = 1 / 4 ln (0.900 / At)
At = 0.873 M
concentration = 0.873 M
part B)
rate constant = concentration / time
1.50 x 10^-4 = Ao - At / t
1.50 x 10^-4 = Ao - 0.09 / 65
Ao = 9.98 x 10^-2 M
initial concentration = 9.98 x 10^-2 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.