Learning Goal: To practice Problem-Solving Strategy 28.1 Photons and energy leve
ID: 1301302 • Letter: L
Question
Learning Goal:
To practice Problem-Solving Strategy 28.1 Photons and energy levels.
In a set of experiments on a hypothetical one-electron atom, you measure the wavelengths of the photons emitted from transitions ending in the ground state (n=1) , as shown in the energy-level diagram below.(Figure 1) You also observe that it takes 19.0eV to ionize this atom. If the potential energy is taken to be zero for an electron at an infinite distance from the nucleus, find the energy of the atom in the n=4 and n=2 levels shown in the figure, and calculate the wavelength of light emitted when the electron makes a transition from the n=4 to the n=2
Part A
Express your answer in electron volts.
Part C
Find the energy En of the atom in the levels n=2 and n=4 that are shown in the figure.
Express your answers in electron volts, separated by a comma.
Part D
Calculate the wavelength ? of light emitted when the electron makes a transition from the n=4 level to the n=2 level.
Express your answer in nanometers.
E?,2?1 = 13.1
Part C
Find the energy En of the atom in the levels n=2 and n=4 that are shown in the figure.
Express your answers in electron volts, separated by a comma.
E2 , E4 = -5.88,-2.59Part D
Calculate the wavelength ? of light emitted when the electron makes a transition from the n=4 level to the n=2 level.
Express your answer in nanometers.
Explanation / Answer
a) E = hc/lambda = 1240/94.54= 13.12 eV
C) E2 = -19 + 13.12 = -5.88 eV
E4 = -19 + 1240/73.86= -2.21 eV
so -5.88,-2.21
d) E4->2 = -2.21 + 5.88= 3.67 eV
E = hc/almbda
lambda = hc/E = 1240/3.67= 337.87 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.