Name: 11) The acid-base reaction between phosphoric acid, H,PO, and calcium hydr
ID: 552871 • Letter: N
Question
Name: 11) The acid-base reaction between phosphoric acid, H,PO, and calcium hydroxide, Ca(OH):, yields water and calcium phosphate. For each mole of calcium phosphate produced by this reaction, how many moles of water are produced? 13) Carbon monoxide is used in refining iron ore to produce the metal. How many grams of iron would be produced if 5.00 mol of carbon monoxide were exposed to 800 g iron(lII) oxide? Feo,(s) + 3CO(g) 2Fe(s) + 3C02(g) 14) Identify the type of reaction shown in problem 13 (combustion, single displacement, double displacement, decomposition)Explanation / Answer
Q11
H3PO4 + Ca(OH)2 --> Ca3(PO4)2 +H2O
balance
2H3PO4 + 3Ca(OH)2 --> Ca3(PO4)2 + 6H2O
then, per 1 mol of Ca3(PO4)2 -> 6 mol of H2O form
Q13.
mol of Fe = mass/M W= 800/55.8 = 14.336
ratio is 5 mol of CO --> 1/3*¨4 = 1.66 mol
so CO is limiting
therefore
3 mol of CO = 2 mol of Fe
5 mol of CO = x
x = 2/3*5 = 3.333 mol of Fe expected
mass = mol*MW = 3.333*55.8 = 185.9814 g of Fe
Q14
from Fe2O3 + 3CO -> 2Fe+ CO2
this is combustion, since CO is being oxidized (i.e. redox reaciton as well)
this is deocmposition, since Fe2O3 forms O2 into Fe(s)
this is single displacement as well, fince CO exchanges for Fe
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.