QUESTION 1 A standard solution has a %T of 81.7. An unknown solution has a %T of
ID: 552624 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 A standard solution has a %T of 81.7. An unknown solution has a %T of 24.1. Is the concentration of the unknown higher, lower, or the same as the concentration of the standard? O Higher Same O Lower QUESTION 2 1 points Save A A standard solution has an absorbance of .435. An unknown solution has an absorbance of .619. Is the concentration of the unknown higher, lower, or the same as the concentration of the standard? O Higher O Same O Lower QUESTION 3 1 points Save You weigh out 0.1342 g of copper wire (AW 63.546), dissolve it in excess nitric acid, and dilute to volume in a 100mL volumetric flask with distilled water What is the concentration of the resulting solution?Explanation / Answer
Change to Absorbance
A = 2-log(T%)
A1 = 2-log(81.7) = 0.0877
A2 = 2-log(24.1) = 0.6179
since A increases, then
recall that
Beer's law
A = e*l*C
A = absorbance of sample
e is the molar absorptivity , the typical units are 1/M-cm
l size of cuvette, typically reported in cm
c is the molar concentration, in mol per ltier or M
Therefore
if A increases, Concentration must increase
it will be higher
Q2.
if A2 > A1
then this must be HIGHER
Q3
mol of copper = mass/MW = 0.1342/63.546
mol of Cu = 0.002113
[Cu] = mol/V = 0.002113/0.1 L = 0.02113 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.