QUESTION 1 A standard work year is 2000 hours at the Luther Mill and it takes ab
ID: 349196 • Letter: Q
Question
QUESTION 1 A standard work year is 2000 hours at the Luther Mill and it takes about an hour and a half to fill a customer order. The manager at the mill is always concerned about employee idle time, so he aims for a capacity cushion of two percent. Last year saw 15,000 customer orders at the mill and the manager has a new John Deere in mind as a company car, so he hopes that here is an increase o 15% n customer orders or next year. How many workers will the manager need to have at the mill next year? 16 O 19 10 O13Explanation / Answer
It is given that order for last year was 15000
Therefore , order for next year ( with 15% increase ) = 15000 x 1.15 = 17250
Cumulative amount of time required to fill customers order ( @1.5 hours/ order ) = 17250 x 1.5 = 25875
It is also given that standard work year = 2000 hours
Therefore , effective work year ( with 2 % capacity cushion )
= Standard work year x ( 1 – Capacity cushion %/100)
= 2000 x 0.98
= 1960 hours
Therefore , number of workers needed by manager
= Cumulative amount of time required to fill customers orders / effective work year
= 25875 / 1960
= 13.20 ( 13 rounded to nearest whole number )
NUMBER OF WORKERS MANAGER NEED TO HAVE AT THE MILL NEXT YEAR = 13
NUMBER OF WORKERS MANAGER NEED TO HAVE AT THE MILL NEXT YEAR = 13
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.