Don\'t understand why my first answer is wrong can someone help me? eneral Chemi
ID: 552288 • Letter: D
Question
Don't understand why my first answer is wrong can someone help me? eneral Chemistry 4th Edition University Science Books presented by Sapling Leaning Calculate the change in pH when 3.00 mL of 0.100 M HCl(aq) is added to 100.0 mL of a buffer solutic that is 0.100 M in NH3(aq) and 0.100 M in NH4CI(aq). A list of ionization constants can be found here Number ApH-9.25 Calculate the change in pH when 3.00 mL of 0.100 M NaOH(aq) is added to the original buffer solution Number ApH 0.026 There is additional feedback available! View this feedback by clicking on the bottom divider bar on the divider bar again to hide the additional feedback Close Previous 2? Try Again NextExplanation / Answer
pH of salt solution is pH = pKa + log[salt]/[acid]
or pOH = pKb + log[salt]/[base]
pOH = 4.75 + log(100 * 0.1/100)/((100*0.1)/100))
pOH = 4.75
pH = 14 - pH = 14 - 4.75 = 9.25
by adding 3 mL of 0.1 M NaoH then,
pOH = pKb + log[salt - NaOH]/[Base + NaOH]
pOH = 4.75 + log(((100*0.1 - 3*0.1)/(100+3))/((100*0.1 + 3*0.1)/(100+3)))
pOH = 4.723
pH = 14 - 4.723
pH = 9.277
Change in pH = 9.277 - 9.25 = 0.027
by adding 3 mL of 0.1 M HCl then,
pOH = pKb + log[salt + HCl]/[Base - HCl]
pOH = 4.75 + log(((100*0.1 + 3*0.1)/(100+3))/((100*0.1 - 3*0.1)/(100+3)))
pOH = 4.776
pH = 14 - 4.776
pH = 9.224
Change in pH = 9.25 - 9.224 = 0.026
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.