Don\'t Use Excel An insurance company has made you the following retirement offe
ID: 2741524 • Letter: D
Question
Don't Use Excel
An insurance company has made you the following retirement offer. If you pay them $100,000 now, you will receive payments of $8000 a year for 10 years. After this they will pay you $9000 a year forever. Recall that a “Capitalized Cost” is the amount of money that will provide annual payments indefinitely by paying out the interest.
a) What is the Capitalized Cost of the $9,000 payments in terms of variable (i) at Year 10?
b) Solve for the rate of return (i) for the overall investment to the nearest 0.5%
Explanation / Answer
As per the statement in the question 100000=8000/(1+R)^1+8000/(1+R)^2+8000/(1+R)^3+8000/(1+R)^4+8000/(1+R)^5+8000/(1+R)^6+8000/(1+R)^7+8000/(1+R)^8+8000/(1+R)^9+8000/(1+R)^10+9000/(R*(1+R)^10) By solving we get R=9.5%=Rate of return Capitalized Cost of the $9,000 payments in terms of variable (i) at Year 10=9000/(0.095)=94736.84
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.