Where did the 0.40 and 0.60 come from? Please show work!! QS: Use activity coeff
ID: 552229 • Letter: W
Question
Where did the 0.40 and 0.60 come from? Please show work!!
QS: Use activity coefficients to calculate the pH after 10.0 mL of 0.100 M trimethylammonium bromide was titrated with 4.0 mL 0.100 M NaOH.
answer:
(CH3)3NH++ OH- (CH3)3N + H2O Initial m 00 Final mmol:0.60 0.40 0.40 First find the ionic strength: l(CH3)3NH+] = 0.60 mmol/ 14.0 mL = 0.04286 M [Br] = 1.00 mmol/ 14.0 mL = 0.071 43 M [Na+] 0.40 mmol/ 14.0 mL = 0.028 57 M pH = pKa + log [BH+/BH+ pH = 9.799 + log (00429)(0.80)- (0.028 61.009.72 In the previous calculation, we used the size of (CH3)3NH+ (400 pm) and the activity coefficient interpolated from Table 8-1.Explanation / Answer
4.0 mL 0.100 M NaOH
By definition of molarity, we know, 1000 ml 1M NaOH = 1 mol NaOH
so, 1 ml, 1M = 1 mmol of NaOH
No, 4 ml 1M = 4 mmol of NaOH
And for 4 ml 0.100 M = 0.40 mmol of NaOH is the initial concentration of NaOH
It is given the initial concentration of (CH3)3NH+ ion is 1.0 mmol
So, after reaction with 0.4 mmol of NaOH remaining (CH3)3NH+ ion concentration = (1-0.4) mmol = 0.60 mmol
0.40 mmol of NaOH and 0.060 mmol of (CH3)3NH+ ions, these are two values used in the calculation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.