9) One test for vitamin C (ascorbic acid, Call:O%) is based on the reaction of t
ID: 551857 • Letter: 9
Question
9) One test for vitamin C (ascorbic acid, Call:O%) is based on the reaction of the vitamin with iodine: If 25.0 mL of a fruit juice requires 13.0 mL of 0.0100 M I: solution for reaction, what is the molarity of the ascorbic acid in the fruit juice? a) b) The Food and Drug Administration recommends that 60 mg of ascorbic acid be consumed per day. How many milliliters of the fruit juice in part (a) must a person drink to obtain the recommended dosage? 0) In many states, a person with a blood alcohol concentration of 0.080% (v/v) is considered legally drunk. 5.0 L? What volume of total alcohol does this concentration represent, assuming a blood volume of 8.3Explanation / Answer
a)
mmol of I2 = MV = (13)(0.01) = 0.13
ratio is
1:1 so
0.13 mmol of acid = 0.13 mmol of I2
[Acid] = mmol / V = 0.13 / 25 = 0.0052
b)
m = 60 mg per day
m = 0.06 g
mol = mass/MW = 0.06/192.124 = 0.000312 mol required
M = 0.0052
V = mol/M = 0.000312 /0.0052 = 0.06 liter required = 60 mL required
Q10
Vethanol = 0.08/100* Vtotal
Vethanol = 0.08/100* 5 = 0.004 liter of ethanol in the blood
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.