9) Determine the total head loss in a pipe (normal uncoated cast iron) network a
ID: 1714661 • Letter: 9
Question
9) Determine the total head loss in a pipe (normal uncoated cast iron) network as shown in Figure 7. Given the water flowing in the pipe having a discharge of 1751/s. The kinematic viscosity of the fluid and the are l . 1 3 × 10-6 m2/s and I . I 3x10-3 respectively. The coefficient K for the pipe, valve, bends and sudden enlargement. in Table 1 100 mm 100mm gate valve 50% open 150 mm 90° bend 1000 mm 150 m 500 mm 2500 mm 150 mm 90° bend 300 mm sudden enlargement Figure 7 Pipe element Straight pipe 90° Bend Sudden enlargement Valve 50% open 0.3 0.4 0.6 5.0 Table 1Explanation / Answer
For the given question we have Q= 175l/s = 0.175 m3/s
Q=AV
For 150 mm dia pipe V = 9.903 m/s
For 100 mm dia pipe V= 22.28 m/s
For 300 mm dia pipe V = 2.475 m/s
Now head loss =KV^2/ 2g
Assuming flow from 100 mm pipe to 300 mm pipe
Total head loss = 0.3*(22.28*22.28)/(2*9.81) + 5*((22.28*22.28)-(9.903*9.903))/(2*9.81) + 0.4*(9.903*9.903)/(2*9.81) + 0.3*(9.903*9.903)/(2*9.81) + 0.4*(9.903*9.903)/(2*9.81) +0.6*((9.903*9.903)-(2.475*2.475))/(2*9.81) + 0.3*(2.475*2.475)/(2*9.81)
Thus total head loss = 117.504 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.