The pKa of hypochlorous acid is 7.530. A 54.0 mL solution of 0.113 M sodium hypo
ID: 551532 • Letter: T
Question
The pKa of hypochlorous acid is 7.530. A 54.0 mL solution of 0.113 M sodium hypochlorite (NaOCl) is titrated with 0.309 M HCl. Calculate the pH of the solution
a) after the addition of 5.92 mL of 0.309 M HCl.
b) after the addition of 21.0 mL of 0.309 M HCl.
The pKa of hypochlorous acid is 7.530. A 54.0 mL solution of 0.113 M sodium hypochlorite (NaOCI) is titrated with 0.309 M HCI. Calculate the pH of the solution a) after the addition of 5.92 mL of 0.309 M HC Number pH- b) after the addition of 21.0 mL of 0.309 M HCI. Number c) at the equivalence point with 0.309 M HC Number PH-Explanation / Answer
a)
mmol of OCl = MV = 54*0.113 = 6.102
mmol of H+ = MV = 0.309*2.92 = 0.90228
then..
mmol of OCl left =6.102- 0.90228 = 5.19972
mmol of HOCl = 0.90228
pH = pKa + log(OCl-/HOCl)
pH = 7.53 + log(5.19972/0.90228)
pH = 8.290
b)
mmol of OCl = MV = 54*0.113 = 6.102
mmol of H+ = MV = 0.309*21 = 6.489
mmol of HOCl formed = 6.102
mmol of H+ left = 6.489- 6.102 = 0.387
Since H+ is stronger than HOCl, then expect
pH = -log([H+])
[H+] = mmol left / V total = 0.387 / ( 21+54) = 0.00516
pH = -log(0.00516) = 2.287
c)
in equivalence
6.102 mmol of OCl- form --> HOCl
then
[HOCl] = 6.102 / (Veq + Vacid)
Veq = 6.102 / (0.309) = 19.74 mL
[HOCl] = 6.102 / (19.74 + 54)
[HOCl] = 0.082750
then, there is ioniaztion so
HOCl <--> H+ + OCl-
Ka = [H+][OCl-]/[HOCl]
10^(-7.53) = x*x/(0.082750 -x)
x = 4.94*10^-5
pH = -log(x) = -log( 4.94*10^-5
pH = 4.31
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.