The pH of 0.05 M benzoic acid is 2.24. Calculate the change in pH when 1.2 g of
ID: 798209 • Letter: T
Question
The pH of 0.05 M benzoic acid is 2.24. Calculate the change in pH when 1.2 g of C6H5COONa is added to 45 4-mL of 0.50 M benzoic acid, C6H5COOH. Ignore any changes in volume. The Ka value for C6H5COOH is 6.5 x 10-5.
5-Calculate the pH of a solution that results from mixing 33 mL of 0.13 M HBrO(aq) with 36 mL of 0.13 M NaBrO(aq). The Ka value for HBrO is 2 x 10-9.
6-A buffer consists of 0.36 M NaH2PO4 and 0.41 M Na2HPO4. Given that the K values for H3PO4 are, Ka1 = 7.2 x 10-3, Ka2 = 6.3 x 10-8, and Ka3 = 4.2 x 10-13, calculate the pH for this buffer.
Explanation / Answer
1)
Given 1.2 g of C6H5C00Na of 45 ml
Moles = mass /M.W
=1.2 /122
=0.009836
Moles of C6H5C00Na = 0.009836
moles of C6H5C00H = .5 x 45 /1000= 0.0225
pKa=-log Ka
=-log 6.5 x 10-5
pKa = 4.187
pH =4.187 + log ( 0.009836/ 0.0225)
pH= 3.827
initial pH is 2.24
Change = 3.827 -2.24
Change in pH is 1.587
2) it forms a acid buffer system .
moles of HBr0 = 33 x 0.13 /1000 = 4.29 x 10-3
moles of NaBro = 36 x 0.13 /1000 = 4.68 x 10-3
pKa =-log Ka
=-log 2 x 10-9
= 8.70
pH = pKa + log ( NaBro/ HBro)
=8.70 + log ( 4.68 x 10-3 /4.29 x 10-3)
= 8.738
3) Given 0.36 M NaH2PO4and 0.41 M Na2HPO4
pH = pKa + log ( Na2HP04)/( NaH2P04)
pKa = -log ka2
=-log 6.3 x 10-8
= 7.2
pH =7.2 + log (0.41/0.36)
pH = 7.256
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.