Sprint 7:31 PM @ 42%) > a loncapa.nau.edu Possible Energy Collected by Solar Ove
ID: 551199 • Letter: S
Question
Sprint 7:31 PM @ 42%) > a loncapa.nau.edu Possible Energy Collected by Solar Overn What is the Possible Energy Collected in kJ if the power striking an oven 58.2 cm by 30.7 cm is 1387.4 watt/meters squared over 46.7 minutes? Submt AnsweTries o/99 Threaded View Chronological View Sorting/Filtering options Export? s on what is marked as NEW Mark NEW posts no longer new NEw not working Anonymous 1 Reply (Sun Oct 29 02:08:42 pm 2017 (MST)) How do I write the answer using e or 10 e? It is saying my answer is either too long or incorrect Re: not working Anonymous 2 Reply (Mon Oct 30 10:01:39 am 2017 (MST)) NEW You would just use E so like 2.51E7. My answer was only 3 figures though, not sure if we have different values. Current discussion settings: 1. Display - AW posts 2. Not new - Once marked not NEW Change? Threaded View Chronological View Sorting/Filtering options Export? Preferences on what is marked as NEW Mark NEW posts no longer newExplanation / Answer
Power is 1387.4 watss/m2
Watts =J/s
1387.4 watss/m2= 1387.4j/sm2
47 minutes correspond to 47*60 seconds =2820 seconds
In 2820 seconds , 1387.4*2820=3912468 j/m2
1m2 correspond to 3912468Joules
58.2cm* 30.7cm =58.2*30.7/10000 m2=0.178674m2
1m2 requires 3912468 joules
0.1786 m2 requires 3912468*0.1786 Joules=698767 joules
=698767/1000Kj=698.77 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.