Use the standard reaction enthalpies given below to determine r H ° for the foll
ID: 550099 • Letter: U
Question
Use the standard reaction enthalpies given below to determine rH° for the following reaction:
2S(s) + 3O2(g) 2SO3(g) rH° = ?
Given:
SO2(g) S(s) + O2(g) rH° = +296.8 kJ
2SO2(g) + O2(g) 2SO3(g) rH° = -197.8 kJ
Use the standard reaction enthalpies given below to determine rH° for the following reaction:
2S(s) + 3O2(g) 2SO3(g) rH° = ?
Given:
SO2(g) S(s) + O2(g) rH° = +296.8 kJ
2SO2(g) + O2(g) 2SO3(g) rH° = -197.8 kJ
Explanation / Answer
lets try to write the given reaction in terms of reactions 1,2,3
required reaction (reaction 1) can be written as
reaction 1 = -2*reaction 1 + reaction 2
so,
delta H = -2*delta H1 + delta H2
= -2*(296.8) + (-197.8)
= -791.4 KJ/mol
Answer: -791.4 KJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.