7. When 2.246 grams of a calcium chloride hydrate was heated, 0.728 grams of wat
ID: 548098 • Letter: 7
Question
7. When 2.246 grams of a calcium chloride hydrate was heated, 0.728 grams of water were released. Determine the formula of the hydrate [Hint: take the same approach as for the copper(II) sulfate hydrate. When 2.50 grams of copper (Cu) reacts with oxygen gas, a copper oxide product is made which has a mass of 2.81 grams. 8. What is the empirical formula of the copper oxide? [Hint: start by finding the mass of each element in the copper oxide]. a. Write a balanced chemical equation for the formation of the copper oxide product from copper metal and oxygen gas. b.Explanation / Answer
7)
Let the formula of hydrate be CaCl2.XH2O
We need to find the value of X
Molar mass of H2O,
MM = 2*MM(H) + 1*MM(O)
= 2*1.008 + 1*16.0
= 18.016 g/mol
mass(H2O)= 0.728 g
number of mol of H2O,
n = mass of H2O/molar mass of H2O
=(0.728 g)/(18.016 g/mol)
= 4.041*10^-2 mol
Molar mass of CaCl2,
MM = 1*MM(Ca) + 2*MM(Cl)
= 1*40.08 + 2*35.45
= 110.98 g/mol
mass(CaCl2)= hydrated mass - mass of water
= 2.246 - 0.728
= 1.518 g
number of mol of CaCl2,
n = mass of CaCl2/molar mass of CaCl2
=(1.518 g)/(110.98 g/mol)
= 1.368*10^-2 mol
X = mol (H2O)/mol (CaCl2)
X = 4.041*10^-2 / 1.368*10^-2
X = 3
So, the formula is
CaCl2.3H2O
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.