Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

MacBook Air 40) 4) F12 F11 F10 F9 FB F7 F5 sk delete 13. Consider the following

ID: 547984 • Letter: M

Question

MacBook Air 40) 4) F12 F11 F10 F9 FB F7 F5 sk delete 13. Consider the following thermochemical equation: 2 Fe (s) + 3/2 O2 (g) Fe2O3 (s); 11x,--840 kJ/mol Fe2O3 (s) formed If 0.100 mol Fe reacts, how much heat is liberated? A) 42.0 kJ B) 84.0 kJ C) 210 kJ D) 420 kJ E) 840 kJ 14. A 5.6 g sample of white phosphorus, P4 MW = 123.88 g/mol) was burned in a bomb calorimeter. The heat capacity of the calorimeter was 365 J/°C. If the resulting temperature change was 2.89°C, what is the molar heat of combustion for phosphorus in Jmole? A)2.28 B) -2.28 C) -1055 D) 1055 E) -23335

Explanation / Answer

Q13

the reaction is based on:

2 mol of Fe(s) --> -840 kJ released

1 mol of Fe(s) -840/(2) = -420 kJ released

0.1 mol of Fe --> 420*0.1 = 42 kJ will be realeases

choose A, 42 kJ

Q14

Qrxn = Ccal * DT = (365)(2.89) = 1054.85 J

HRxn = -Qrxn/n = -1054.85 / (5.6/123.88) =  -23334.7 J  

choose E

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote