Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. Combetion analysis of on unkan compuund contaising only carbon and hydrop pr

ID: 545029 • Letter: 1

Question

13. Combetion analysis of on unkan compuund contaising only carbon and hydrop prodaced 0.2845 g of CO2 sd 01451of HaO, Whet is the empirical formuls of the ompours c) Call o D)C3H2 14. Aocording to the following balanced reaction, bow mary mokes of NO une frened from &44 moles of Nop if here plenity ofwater pesenit A) 25.32 moles NO B) 12.66 moles NO C) 8.44 moles NO D) 5.63 moles NO E) 2.82 moles NO 15. Lithiom and nitrogen react to peoduce ithi nitride fHow many moles of lihium aitrids are produood whes 0450 mol of Trbim react in thia fashion? A) 0.150 B) 0.900 C10.0750 D) 1.35 E) 0225 16 Automotive air bags inflate when sodrem azide decomposes explosively to its con How many grams of sodiun acide aee required to prouce 3X0 g od nitrogen A) 1.77 B) 0.785 C) 766 D) 5t.1 E) 114.9

Explanation / Answer

13)

Answer

B)C2H5

Explanation

Molar mass of CO2 = 44g/mol

Molar mass of C = 12g/mol

CO2 to C conversion factor = 0.2727

Mass of CO2 produced = 0.2845g

Mass of C = 0.2727 × 0.2845g = 0.07758g

No of mole of C = 0.07758g/12= 0.006465

Molar mass of H2O = 18g/mol

Molar mass of H = 1g/mol

H2O to H conversion factor = 2/18 = 0.1111

Mass of H2O produced = 0.1451g

Mass of H = 0.1111 × 0.1451 = 0.01612

if divide both no mole of C and No of mole of H by lowest mole ratio C:H is C1H2.5

if converting this for whole no

the ratio is

C2H5

Therefore,

Embirical formula is C2H5

14)

Answer

E) 2.82moles of NO

Explanation

stoichiometrically , 3moles of NO2 giving 1mole of NO

therefore, 8.44moles of NO2 give 8.44/3 = 2.82moles of NO

15)

Answer

A) 0.150

explanation

stoichiometrically , 2moles of Lithium Nitride is produced from 6moles of Li

therefore,

No of moles of Li3N produced by 0.450mole of Li = (2/6)×0.450 = 0.150

16)

Answer

D)51.1

Explanation

No of mole of N2 = 33g/28g/mol = 1.179mol

Stoichiometrically, 3moles of N2 produced by 2mole of NaN3

Therefore,

No of mole of NaN3 required ti produce 1.179moles of N2 = (2/3)×1.179= 0.786

Molar mass of NaN3 = 65g/mol

mass of NaN3 required = 65g/mol×0.786=51.1g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote