General Chemistry 4th Edition . University Science Books presented by Sapling Le
ID: 544840 • Letter: G
Question
General Chemistry 4th Edition . University Science Books presented by Sapling Leaing Map Du Po Liquid sodium is being considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 2.90 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increase bX more than 10.0 ? Use Cp2 30.8 J/(K-mol) for Na() at 500 K. De Pol Yo Yo Number 3.67x 10 g Yor un O H o w There is a hint available! View the hint by clicking on the divider bar again to hide the hint Close Et O Previous Give Up & View Solution e Check Answer 0 Net HintExplanation / Answer
delta T = 10 oC
Q = 2.90 MJ = 2.90*10^6 J
C = 30.8 J/K.mol = 30.8 J/oC.mol
step 1: calculate number of mol of Sodium
Q = n*C*delta T
2.90*10^6 = n*30.8*10
n = 9.416*10^3 mol
step 2: convert this to mass
Molar mass of Na = 22.99 g/mol
mass of Na,
m = number of mol * molar mass
= 9.416*10^3 mol * 22.99 g/mol
= 2.16*10^5 g
Answer: 2.16*10^5 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.