15. In the following reaction, 6.00 kg of CaF2 is treated with an excess of H2SO
ID: 544754 • Letter: 1
Question
15. In the following reaction, 6.00 kg of CaF2 is treated with an excess of H2SO4, and produces 2.86 kg of HF. Calculate the percent yield of HF CaF2 + H2SO4 CaSO4 +2HF A) 93.0% B) 30.8% C) 66.0% D) 33.0% E) 48.8% 16. A metal, M, is converted to the metal sulfate, M2(S04)3. Then a solution of the metal sulfate was treated with calcium chloride to give calcium sulfate precipitate. If 1.200g of the metal gave 5.451 g calcium sulfate, what is the identity of metal M? M2(SOJ3(aq) +3CaCl2(aq) 2MCI3(aq) +3CaSO4(s) A) Sc B) Al C) Cr D) Mn E) Co Page 4Explanation / Answer
Step 1: calculate mol of CaSO4
Molar mass of Ba(OH)2,
MM = 1*MM(Ba) + 2*MM(O) + 2*MM(H)
= 1*137.3 + 2*16.0 + 2*1.008
= 171.316 g/mol
mass(Ba(OH)2)= 4.33 mg
= 0.00433 g
number of mol of Ba(OH)2,
n = mass of Ba(OH)2/molar mass of Ba(OH)2
=(0.00433 g)/(171.316 g/mol)
= 2.527*10^-5 mol
volume , V = 1 L
Molarity,
M = number of mol / volume in L
= 2.527*10^-5/1
= 2.527*10^-5 M
Molar mass of CaSO4,
MM = 1*MM(Ca) + 1*MM(S) + 4*MM(O)
= 1*40.08 + 1*32.07 + 4*16.0
= 136.15 g/mol
mass(CaSO4)= 5.451 g
number of mol of CaSO4,
n = mass of CaSO4/molar mass of CaSO4
=(5.451 g)/(136.15 g/mol)
= 4.004*10^-2 mol
step 2: calculate mol of M2(SO4)3
using reaction,
mol of M2(SO4)3 reacted = (1/3)*moles of CaSO4
= (1/3)*4.004*10^-2 mol
= 0.01335 mol
step 3: calculate mol of M
In 1 mol of M2(SO4)3, there are 2 moles of M
So,
moles of M = 2* mol of M2(SO4)3
= 2*0.01335 mol
= 0.0267 mol
step 4: calculate molar mass of M
use:
mol of M = mass / molar mass
0.0267 mol = 1.200 g/MM
MM = 44.94 g/mol
This is molar mass of Scandium
Answer: A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.